Żylaki na nogach: poważny problem zdrowotny czy tylko defekt kosmetyczny?

Częstość występowania żylaków w populacji z roku na rok rośnie. Jest to spowodowane dwoma głównymi czynnikami – starzeniem się społeczeństwa i rozpowszechnieniem siedzącego trybu życia. Według niektórych danych z chorobą żylakową może się zmagać nawet około 50% mężczyzn i 70% kobiet. Żylaki stanowią niewielki czy poważny problem zdrowotny? Sprawdźmy!

Jak wyglądają żylaki?

Żylaki na nogach to znajdujące się tuż pod skórą poszerzone, poskręcanie i opuchnięte żyły. Ich powierzchnia jest nierównomiernie pokryta zgrubieniami, co przypomina sznur z pozawiązywanymi na nim pętlami. Zabarwienie żylaków to przede wszystkim różne odcienie fioletu i niebieskiego. Zazwyczaj lokalizują się najpierw na stopach i kostkach, stopniowo przechodząc na coraz wyższe piętra kończyn dolnych. [1]

Żylaki na nogach a względy estetyczne

Problem żylaków zdecydowanie częściej doskwiera kobietom – poskręcane naczynia żylne na nogach wyglądają źle i nierzadko są źródłem kompleksów. Chcąc je ukrywać, panie rezygnują z noszenia spódnic i krótkich spodenek. Większość z nich w miarę szybko trafia do flebologa lub chirurga naczyniowego i próbuje zakwalifikować się do zabiegów małoinwazyjnych polegających na usunięciu żylaków.

Żylaki – dodatkowe objawy

Żylaki poza defektem kosmetycznym mogą nie dawać żadnych objawów. Czasem towarzyszą im inne symptomy, które mogą wpływać na samopoczucie i codzienną aktywność. Są to np.:

  • obrzęk stóp, kostek i podudzi;
  • uczucie ciężkości nóg;
  • skurcze mięśni i bóle nóg;
  • zmiany skórne wokół żylaków. [2]
Zerknij na to:  Choroby tropikalne: Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia

Czy żylaki są niebezpieczne?

Pojawienie się żylaków jest objawem niewydolności naczyń żylnych. Oznacza to, że już rozpoczęła się przebudowa ściany żył – nie tylko tych widocznych gołym okiem i prześwitujących przez powierzchnię skóry, ale również tych ukrytych głęboko między mięśniami. W naczyniu o zaburzonej strukturze ściany krew płynie w sposób turbulentny, co może prowadzić do powstawania zakrzepów. Taki zakrzep może doprowadzić do bardzo bolesnego zakrzepowego zapalenia naczyń żylnych. Jeśli zakrzep oderwie się od ściany naczynia i popłynie z prądem krwi do serca, a następnie do naczyń płucnych, może doprowadzić do zatorowości płucnej, będącej stanem zagrożenia życia. Innym poważnym powikłaniem żylaków jest trudne do zatamowania krwawienie z poszerzonych naczyń.

Jak wstępnie leczyć żylaki?

Przede wszystkim – jak najszybciej. Duże znaczenie mają domowe i nieoperacyjne sposoby, które nie cofną zmian, ale mogą opóźnić pogłębianie się zaburzeń w budowie i pracy naczyń. Utrzymuj prawidłową masę ciała, pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej i dobrze zbilansowanej diecie. Noś wygodne obuwie i ubrania, zrezygnuj z chodzenia w butach na obcasie. Odpoczywaj z nogami uniesionymi w górę. Unikaj saun i gorących kąpieli.

Już na pierwsze objawy choroby żylakowej stosuj żel na żylaki z heparyną. Ten preparat ma działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe – może zmniejszyć dokuczliwy objaw opuchniętych i ociężałych nóg, a ponadto chroni przed formowaniem się zakrzepów wewnątrz żylaków. Z dużym powodzeniem możesz również stosować żele z heparynoidami oraz z wyciągiem z kasztanowca.

Zerknij na to:  Choroby neurodegeneracyjne: Objawy, diagnoza i leczenie

Nie bądź obojętny na żylaki!

Nawet jeśli nie przeszkadza Ci efekt kosmetyczny żylaków, nie lekceważ ich obecności. Objawy niewydolności żylnej rozwijają się stopniowo i podstępnie stają się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia Twoich nóg i organizmu. Odpowiednio wcześniej zgłoś się do lekarza, żeby przedyskutować z nim różnie opcje terapii.

 

Bibliografia

[1]       „Varicose veins – Symptoms and causes”, Mayo Clinic. Dostęp: 7 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643

[2]       „Varicose Veins – Varicose Veins | NHLBI, NIH”. Dostęp: 7 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.nhlbi.nih.gov/health/varicose-veins#What-are-the-symptoms?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *