Dlaczego pojawiają się zaparcia w ciąży? Jak sobie z nimi można poradzić?

zaparcia w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama nie może się doczekać, aż przywita na świecie swojego malucha. Ten okres wiąże się jednak z wieloma zmianami w organizmie kobiety. Zdarzają się również przykre i kłopotliwe dolegliwości. Niektóre z nich jednak nie stanowią powodów do niepokoju. Jedną z dolegliwości, które mogą pojawić się w ciąży są zaparcie. Jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Czym w ogóle są zaparcia?

Zaparcie nazywane są również zatwardzeniem. To zaburzenie prawidłowego rytmu wypróżnień, które występują rzadziej niż trzy razy w tygodniu. W takiej sytuacji treść pokarmowa zalega w jelicie grubym i dlatego pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.

Jakie są przyczyny pojawiania się zaparć podczas ciąży?

Wzdęcia i zaparcia często pojawiają się w okresie ciąży. Dolegliwości te wynikają głównie z fizjologii. Najczęstszą przyczyną, która do nich doprowadza to zaburzenia hormonalne. Podczas ciąży dochodzi do dużych zmian w organizmie przyszłej mamy, w tym na tle hormonalnym. W tym czasie poziom progesteronu jest podwyższony. Zapobiega on skurczom macicy jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo poronienia czy wcześniejszego porodu. Niestety spowalnia on też pracę mięśni gładkich i rozluźnia jelita.

Zaparcia w ciąży mogą się również pojawić w wyniku nieprawidłowej diety, ograniczonej aktywności fizycznej, większej masy ciała czy niedoczynności tarczycy.

Zerknij na to:  Choroby naczyniowe objawy

Skąd wiem, że to są zaparcia?

Zaparcia w ciąży objawiają się m.in. pieczeniem odbytu, wzdęciami, zmniejszeniem częstotliwości wypróżnień, koniecznością parcia na stolec, spadkiem apetytu, uczuciem ciężkości czy bólami brzucha i podbrzusza.

Jak można sobie poradzić z zaparciami w ciąży?

Zaparcia można pokonać domowymi sposobami! Główną czynnością jaką powinnaś wykonać jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Nawodnienie organizmu wpływa na pojawienie się zaparć. Jeżeli jest to możliwe i nie posiadasz zakazu od lekarza to staraj się codziennie znaleźć czas na aktywność fizyczną. Kiedy spożywasz posiłki staraj się to robić powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Pamiętaj także o unikaniu stresu i znajdowaniu czasu na relaks!

Jak powinna wyglądać dieta na zaparcia w ciąży?

Jeżeli w trakcie ciąży pojawiły się zaparcia to powinnaś dokładnie przyjrzeć się temu, co jesz. Prowadząc zbilansowaną dietę, która bogata jest w błonnik pokarmowy możesz zapobiec pojawianiu się zatwardzeń. Na jakie produkty powinnaś zwrócić uwagę? Postaraj się spożywać:

  • świeże owoce,
  • suszone owoce,
  • warzywa,
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • pełnoziarniste makarony,
  • kasze,
  • orzechy,
  • nasiona,
  • mleczne napoje fermentowane.

Powinnaś natomiast unikać takich produktów, jak borówki, banany, pokarmy ciężkostrawne, pokarmy i produkty wysokoprzetworzone, cukier, napoje gazowane czy czekolada.

Czy zaparcia w ciąży można leczyć lekami?

Zaparcia nie są przyjemną dolegliwością. Nic więc dziwnego, że chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Udając się do apteki można dostać bezpieczne w ciąży leki a zatwardzenia, jak chociażby czopki glicerynowe, czopki musujące, makrogole czy wlewki doodbytnicze. Każdy z tych leków nie powinien być jednak stosowany bez konsultacji z Twoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Zerknij na to:  Choroby przełyku - objawy, diagnoza i leczenie
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *