Kiedy wskazane jest wykonanie badania rezonansem magnetycznym

Mało kto zdaje sobie sprawę, że siła pola magnetycznego w rezonansie magnetycznym może być nawet 20 000 razy silniejsza od ziemskiego pola magnetycznego? To cenne badanie, zwane także MRI lub MRI, pozwala uzyskać szczegółowe spojrzenie na wnętrze ludzkiego ciała. Pomimo swoich ogromnych możliwości, rezonans magnetyczny jest bezpieczny dla człowieka i co ważne, pozwala na dokładną analizę tkanek miękkich, a nawet kości. Kiedy powinno wykonać się takie badanie?

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny pozwala w innowacyjny sposób zobrazować przekroje narządów wewnętrznych na wszystkich poziomach. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje właściwości magnetyczne atomów, z których składa się wszystko, łącznie z ludzkim ciałem. Do tego bezbolesnego badania potrzebne są także fale radiowe oraz komputer. Nie można zaprzeczyć, że rezonans magnetyczny jest najczęściej wykonywanym badaniem w celu monitorowania postępu nowotworu.

Pozwala na uzyskanie obrazu dowolnej części ciała, co ułatwia identyfikację zmian patologicznych. Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym można szybko zaplanować optymalne leczenie nowotworu. Należy pamiętać, że badanie to jest metodą nieinwazyjną i nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące. Ponadto środki kontrastowe stosowane w obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego znacznie rzadziej powodują reakcje alergiczne niż jod stosowany w tradycyjnych badaniach rentgenowskich.

Najczęstsze powody badania rezonansem magnetycznym

Rezonans magnetyczny jest bardzo pomocny w diagnozowaniu nowotworów, szczególnie guzów mózgu. Jeżeli w tej części ciała pojawią się niepokojące objawy, należy zgłosić się do specjalisty. Warto pamiętać, że objawy guzów mózgu są różne i zależą głównie od lokalizacji i umiejscowienia ogniska chorobowego.

Zerknij na to:  Ile kosztuje aparat słuchowy?

Ponadto rezonans magnetyczny głowy jest najczęściej zalecany w przypadku podejrzenia choroby oczodołu, zapalenia mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, guzów rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego lub choroby przysadki mózgowej.

Jak wygląda rezonans magnetyczny?

Podczas badania pacjent leży w tunelu pełniącym funkcję skanera. Podczas badania należy pozostać w nieruchomej pozycji, dlatego przed badaniem należy wygodnie się położyć. Jeśli z jakiegoś powodu nie będzie to możliwe, podawany jest lek uspokajający i jeśli to konieczne, znieczulenie ogólne. Tunele są wąskie i mogą stanowić problem dla pacjentów cierpiących na klaustrofobię. Jednakże światło i wentylacja mają na celu poprawę komfortu pacjenta.

Podczas badania pacjenci mają stały kontakt z personelem medycznym za pośrednictwem kamery oraz mikrofonu. Po włączeniu urządzenie wydaje dźwięk podobny do odgłosu wirującej pralki, dlatego pacjentom często zakłada się zatyczki do uszu lub słuchawki redukujące hałas. Jeśli konieczne jest wykonanie zdjęcia w innej pozycji, przesuwa się nie pacjenta, ale odpowiednio stół.

Kompleksowe badania rezonansem magnetycznym wykonać można w REX MEDICA – https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *