Niepokojące objawy choroby POChP. Do kogo się zgłosić?

Objawy choroby POChP nie zawsze są na tyle nasilone, aby wzbudzały niepokój. Często zrzuca się je na karb np. drobnej infekcji, przemęczenia, starzenia czy palenia wyrobów tytoniowych. Tymczasem już takie objawy jak np. duszność wysiłkowa czy długo utrzymujący się kaszel, mogą świadczyć o rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Jej wczesne zdiagnozowanie i wdrożenie leczenia daje realną szansę na zachowanie dobrego komfortu życia i samodzielności, stąd ważne jest, aby nie lekceważyć objawów, które omawiamy w naszym artykule.

Czym jest POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to jedna z najczęściej występujących chorób układu oddechowego. Wywołuje ją stan zapalny będący konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe – przede wszystkim pyły, gazy i dym tytoniowy.

Skutkiem POChP jest ograniczenie przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, czego konsekwencją są uciążliwe objawy, takie jak duszność czy przewlekły kaszel.

Obecnie liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów, z czego w Polsce jest to około 2 milionów osób.

Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku POChP będzie trzecią przyczyną umieralności. Choroba może również prowadzić do inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.

To warto wiedzieć:

POChP klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, która może współwystępować z innymi poważnymi chorobami i dolegliwościami zdrowotnymi, by wymienić tylko: osteoporozę, raka płuca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorobę tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Zerknij na to:  Najlepsze metody na uzyskanie Hollywood Smile, jakie polecamy?

Czynniki ryzyka

Podstawowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na POChP są:

  1. Palenie wyrobów tytoniowych– dotyczy to zarówno czynnych, jak i biernych palaczy, a także osób, które rozstały się z nałogiem.
  2. Zanieczyszczenie powietrza– smog i tworzące go toksyny stanowi coraz większe zagrożenie zdrowotne, będąc jedną z głównych przyczyn zachorowań na POChP.
  3. Specyficzne środowisko pracy– Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może być uznawana za chorobę zawodową, co dotyczy przedstawicieli takich profesji jak: górnik, hutnik, metalurg, rolnik, operator maszyn budowlanych, pracownik fizyczny, drogowiec, mechanik samochodowy, sprzątaczka, fryzjerka i kosmetyczka.

Poznaj podstawowe objawy choroby POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się przez wiele lat rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste objawy, co naturalnie opóźnia diagnostykę.  Stąd apele lekarzy, aby każda osoba po 40. roku życia, która znajduje się w jednej z omówionych wyżej grup ryzyka, bacznie obserwowała reakcje swojego organizmu i nie przechodziła do porządku dziennego nad nawet z pozoru trywialnymi objawami.

Do podstawowych objawów choroby POChP zaliczamy:

  • Przewlekły kaszel, który utrzymuje się przez cały dzień, nie ma charakteru napadowego, może natomiast nasilać się pod wpływem czynników drażniących, jak dym tytoniowy czy kurz.
  • Duszność – ten objaw jest konsekwencją ograniczenia przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. Szczególnie niepokojące jest uczucie duszności w fazie spoczynkowej.
  • Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
  • Obniżona tolerancja wysiłku– czyli pogorszenie ogólnej kondycji organizmu, awersja do wysiłku fizycznego, dużo szybsze męczenie się, wolniejsza regeneracja, a z czasem także problemy z wykonywaniem prostych czynności, jak ubranie się czy umycie.
Zerknij na to:  ​Stomatolog a osoba starsza – czego oczekiwać?

Więcej o objawach choroby POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Co robić, gdy masz objawy choroby POChP?

Jeśli podejrzewasz u siebie Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, to w pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Lekarz POZ na podstawie zgłoszonych objawów i badania osłuchowego podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie pacjenta na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

Jeśli diagnostyka potwierdzi Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, to zostanie Ci zaproponowane odpowiednie leczenie. Choć POChP nie można wyleczyć (prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych), to dzięki dobrze dobranej terapii można istotnie zmniejszyć nasilenie objawów i tym samym dać sobie szansę na utrzymanie relatywnie dobrego komfortu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *